"Bossi" ishte shqiptar, grekët kapin 1.3 kokainë që vinte nga Karaibet
1.3 ton kokainë të fshehur në një kompleks dhomash me qira në Astakos të Aitoloakarnania ka zbuluar dhe sekuestrua nga policia greke.

Media greke shkruajnë se në këtë operacion janë arrestuar tre shqiptarë.

Mediat fqinje raportojnë se ka dyshime që një shqiptar ishte organizatori, identiteti i të cilit nuk është zbuluar ende.

Sa i përket mënyrës se si funksiononte grupi kriminal, CNN grek thotë se itinerari i ngarkesës prej 1.3 ton kokaine ishte nga ishujt Vincent në Karaibe dhe ishte transportuar me jaht deri në lindje të Greqisë.

Pasi arritën në bregun e Lobster Aitoloakarnania, shkarkuan dhe transportuan drogën në dhoma me qira.

Nga atje, tregtarët e vegjël do t’i merrnin për t’i dërguar në të gjithë vendin.

Gjatë operacionit, policia sekuestroi kallashnikovë, pistoleta si dhe anijen me të cilën u bë transporti.

Nuk dihet ende nëse shqiptari i konsideruar si "organizatori" është mes gjashtë të arrestuarve.

Shtuar më 25/01/2020, ora 17:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori