Simptoma e re: Të rinjtë nuk kanë probleme me frymarrjen nga COVID-19 por...
Sipas një studimi të fundit, koronavirusi tek të rinjtë shkakton dhimbje stomaku, dhe jo probleme me frymarrjen.

Sipas Michael Hirsh, drejtori i shëndetit publik të Ëorcester, spitalet tani po shohin pacientë që kanë testuar pozitivisht për COVID-19 që shfaqin vetëm dhimbje barku.

"Ajo që ne kemi parë është që pacientët që vijnë nuk kanë ankesa të frymëmarrjes por ankesa për dhimbjen e barkut”, tha z. Hirsh.

Siç shpjegon Z. Hirsch, dhimbja në stomak është rezultat i një pacienti që zhvillon pneumoni në lobet e poshtme të mushkërive. Nëse lobet janë të përflakur shpesh, acarimi në diafragmë shkakton dhimbje në bark.

Hirsh tha gjithashtu se shumë nga pacientët me dhimbje barku nuk kanë patur ndonjë simptomë të frymëmarrjes. /albeu.com/

Shtuar më 28/03/2020, ora 18:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori