12 ushqime që nuk duhet t’i hani për darkë
Nëse doni një gjumë të qetë dhe një trup të shëndetshëm, kurrë mos e bëni këtë lloj darke.

Duhet mbajtur mend se trupi nuk është në gjendje të tretë ushqime me kalori të lartë natën vonë, si dhe pikante ose plot karbohidrate dhe glukozë.

Çfarë nuk duhet të hani për darkë?

1. Mishi i kuq në çdo formë – rrit nivelin e adrenalinës.

2. Salsiçe, mishi i tymosur – rrit impulset nervore, duke e bërë të pamundur gjumin.

3. Mustardë, salcat – shqetësojnë në gjumë dhe krijojnë urth.

4. Perime të njelmëta dhe të kripura – është një ushqim i rëndë në stomak.

5. Orizi – përmban niseshte dhe parandalon tretjen.

6. Bishtajoret – janë plot energji, por nuk janë aspak të mira në mbrëmje.

7. Ushqim i shpejtë – ky ushqim nuk është i shëndetshëm gjatë ditës ose gjatë natës.

8. Pasta – rritni seriozisht nivelin e peshës së trupit tuaj.

9. Çokollata – përkeqëson shëndetin e përgjithshëm.

10. Frutat e ëmbla dhe të thata – është e dobishme, por përmban shumë karbohidrate.

11. Arra – Janë shumë kalori dhe me vaj.

12. Pijet alkoolike dhe ato me kafeinë – mbajnë të zgjuar sistemin nervor, që do të thotë nuk do të kini gjumë.
Shtuar më 25/12/2019, ora 12:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori