999 rezultate për

gjinore

REKORD/ Shqipëria, shteti europian me numrin më të lartë të grave që diplomohen në shkencë Shqipëria rezulton të jetë shteti me përqindjen më të lartë të grave në Europë të cilat studiojnë degë të ndryshme të sh
Të dashura gra, a e dini sa vite ju duhen që të arrini barazinë gjinore me burrat? Gratë duhet të presin më shumë se 250 vjet për të pasur barazi ekonomike (pra të paguhesh njësoj si burrat), sipas Forum
10 qytetet më të mira në botë për të jetuar nëse je grua Gratë kanë shumë angazhime dhe gjëra për të bërë gjatë ditës, por edhe plot elementë që i diferencojnë nga seksi i kundë
Shoqëria civile: Duhet të zbatohet Ligji për barazi gjinore Në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit, gratë siguruan 38 nga 120 ulëse sa ka Kuvendi i Kosovës dhe tani çështje tjetër
Pabarazia gjinore: Sa paguhen gratë në Shqipëri dhe diferenca me burrat Gjatë vitit 2018, treguesi i hendekut gjinor i pagave në Shqipëri tregonte një diferencë prej 10.7%, çka nënkupton se gr
Vodafone Albania për barazinë gjinore Reconnect, Code like a girl, Politika e Lejes së Lindjes dhe Politika për dhunë në familje e prezantuar së fundmi nga Vo
Vodafone, nga të parat kompani në botë me politikë përkrahëse për punonjësit e prekur nga dhuna në familje Në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, Vodafone Albania prezanton për herë të parë në Shqipëri një politikë që përfshin përkra
Kjo ndodh te arabët, vetëm burrat fitojnë çmime për barazi gjinore Autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe janë bërë objekt i përqeshjes dhe kritikave pasi u kuptua se të gjithë fitues
Aktorja shqiptare e thotë hapur: E urrej barazinë gjinore, po shkatërrohet familja Aktorja e njohur Olta Gixhari folur hapur dhe ka deklaruar se e urren barazinë gjinore, pasi sipas saj nuk ka një barazi
Olta Gixhari kundër të gjithëve: E urrej barazinë gjinore! Në një kohë kur të gjithë në Shqipërinë shqiptare po luftojnë të bëjnë cmos për të arritur barazinë gjinore, aktorja Olt
​Emre Can kërkon falje Mesfushori i Juventusit, Emre Can, ka postuar një deklaratë në llogarinë e tij në Twitter, ku kërkon falje për deklarata
Transgjinores Linda Rei i shkrep në kokë për Albin Nakon dhe persekuton Albën Ka filluar një rivalitet i çuditshëm deri në absurd mes transgjinores Linda Rei dhe Alba Hoxhës, balerinës e cila jep mo
Historia e pazakontë e transgjinores shqiptare: Jetova si murgeshë për 7 vite (VIDEO) Të gjithë e njohin tashmë me emrin Lili ose Katerina, sipas emrit të pagëzimit. Për 'Historia ime', Lili ka treguar
Majlinda Bregu: Lulëzim Basha e ka turpëruar PD-në Majlinda Bregu përsëri ka hedhur akuza ndaj ish-kryetarit Lulzim Basha. Duke folur për kuotat gjinore ajo ka thënë në nj
Akoma me të “vjetrën”, Shqipëria po pengon gratë në tregun e punës Banka Botërore verën se në vitin 2018 Shqipëria bashkë me 7 vende të tjera të Europës aplikon të paktën një kufizim për
Trump, ndalon transgjinorët në ushtri Presidenti Donald Trump ka nxjerrë një urdhër që ndalon shumicën e transgjinorëve që të shërbejnë në ushtri, me përjasht
8 Marsi, protesta në Shkup për barazinë gjinore “Stop politikës së burrave”, “S’dua lule, dua vendin tim në shoqëri”, këto ishin disa nga mbishkrimet e pankartave me të
Haradinaj: Babai im ia la pasurinë djemve por nuk duhet të jetë kështu Kryeministri, Ramush Haradinaj ka thënë se babai i tij ia ka lënë pasurinë djemve dhe kjo sipas tij nuk është diçka që d
Sot, gratë në Kosovë nuk festojnë por protestojnë Edhe këtë vit rrjeti i grave në Kosovë me rastin e ditës së 8 Marsit do të organizojë marshin “Marshojmë s’festojmë”, me
Komunat obligohen për zbatim të barazisë gjinore në vendimmarrje Agjencia e Barazisë Gjinore e Zyrës së kryeministrit, dhe Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ua kanë adresuar