E FUNDIT/ Aksident në Tiranë, makina plagos këmbësorin
999 rezultate për

kushtetuese

Nëse dështon Kurti, s'ka zgjedhje, mandatari i dytë mund t'i jepet kujtdo që krijon shumicë të re Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka diskrecion të plotë që mandatarin për formimin e Qeverisë së Kosovës, në rast se d
Zgjedhja e dy anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, Meta shtron kërkesën për Komisionin e Venecias Presidenti i Republikës, Ilir Meta i është drejtuar Komisionit të Venecias, lidhur me shkeljet kushtetuese për zgjedhjen
Nuk dekretoi paketën anti-shpifje, reagon Meta Ditën e djeshme presidenti Ilir Meta nuk dekretoi "anti-shpifje", duke e kthyer mbrapsht në Kuvend. Me nje shenim ne
Meta nuk dekreton paketën "anti-shpifje" Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vendosur të mos dekretojë ligjet të konsideruara si “Paketa Antishpifje” që synon
Flet Meta: Çfarë ndodh nëse më shkarkon Gjykata Kushtetuese Presidenti i Republikës Ilir Meta ka folur për krizën politike në vend dhe përplasjen e tij me mazhorancën. Në një inter
Pyet Meta: Kam bërë gjë akt tradhëtie ndaj Shqipërisë unë? Kreu i Shtetit Ilir Meta tha se mbi iniciativën për shkarkimin e tij socialistët tentuan të rrëmbejnë me stil Gjykatën K
"Hashim Thaçi është në kundërshtim me Kushtetutën" Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se afati i përcaktuar nga presidenti Hashim Thaçi ndaj Albin
Sistemi i drejtësisë në vitin 2019, pa Gjykatë Kushtetuese dhe Supreme Filloi si një mënyrë për të pastruar sistemin e drejtësisë nga prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar, por nuk ishte mend
"Teatri" shkon në Kushtetuese, kur do zhvillohet seanca e parë Gjykata Kushtetuese ka marrë në shqyrtim çështjen e prishjes së Teatrit Kombëtar pas kërkesës së Presidentit Meta. Pë
Deputeti i LDK: Presim akoma Vetëvendosjen, nëse nuk duan kalojmë në opozitë Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka folur para gazetarëve pas seancës konstituive ku u z
LDK nuk tërhiqet: Pas Konjufcës, paralajmërojnë se do ta votojnë edhe Albin Kurtin për kryeministër Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka folur shkurtimisht para gazetarëve pas seancës konstituive ku u zgjodhën kryetari
Kryemadhi flet për përplasjen e Metës me parlamentin: Rama nuk e kupton fare Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në një intervistë për FaxNews, e pyetur për krizën institucionale ndërmjet presiden
10 emra në garë për të zëvendësuar Besnik Muçin Presidenca ka shpallur listën e aplikantëve për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese, mbetur pas shkarkimit nga KPA e g
Meta përgjigjet "flakë për flakë": Do i drejtohem Komisionit të Venecias për shkeljet e Kuvendit Presidenca ka reaguar për vendimin Komisionit Hetimor për shkarkimin e kreut të Shtetit. Komisioni vendosi të zgjerojë h
Shkarkimi i Metës, komisioni i drejtohet sërish "Venecias" Ka përfunduar mbledhja e Komisionit Hetimor i ngritur për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Metës. Abcnews
Vetting në drejtësi? Flet ambasadori i BE-së në Shkup Ambasadori i BE-së në Shkup u shpreh i qartë sa i përket çështjes së vetingut në gjyqësor, ai theksoi se së pari është e
Ilir Meta nuk dorëzohet, publikon spotin filmik edhe në anglisht për Ardian Dvoranin (VIDEO) Meta ka publikuar në rrjetet sociale edhe në versionin anglisht spotin, përkrah të cilit shkruan se ftonte qytetarët ta
Ibrahimi: Venediku zbuloi diskriminimin e shqiptarëve në Kushtetutë Vërejtjet e Komisionit të Venedikut në realitet po hapin kutinë e Pandorës në Maqedoninë e Veriut. Sipas Zeqirija Ib
Meta publikon videon: Si u përdor Dvorani për kapjen e Gjykatës Kushtetuese (VIDEO) Presidenti Ilir Meta dha sot dëshminë e tij në Prokurorinë e Tiranës përsa i përket kallzimit të ngritur ndaj Ardian Dvo
Amnistia e Ivanovit përplas politikën me Gjykatën Kushtetuese Nisma për rikthimin e amnistisë së ish-presidentit të Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov rikthehet sërish në Gjykatën K