Partia
Komuna të fituara
Kryeson balotazhin
BDI
14
0
PDSH
2
0
RDK
0
0

Komuna Tetovė

Numëruar: 100.00% e votave
0.00%
56.98%
0.00%
43.02%
0.00%
Pjesëmarrja: 43,057/77,570 votues (55.51%)
Izet Zeqiri - RDK
Teuta Arifi - BDI
Goran Mahojlloski - VMRO-DPMNE
Sadi Bexheti - PDSH
Ivica Zoriq - LSDM

Rezultatet e Rrethit tė Parė


Teuta Arifi (BDI) - 18,429 vota
Sadi Bexheti (PDSH) - 15,116 vota
Goran Mahojlloski (VMRO-DPMNE) - 7243 vota
Ivica Zoriq (LSDM) - 3052 vota
Izet Zeqiri (RDK) - 2,250 vota


Zgjedhjet lokale 2009Fitues Sadi Bexheti i PDSH

Kandidatė tė tjerė:
Zoran Tevdovski (LSDM)
Mahmut Jusufi - DR
Branisllav Svetozareviq (VMRO-DPMNE)
Tomisllav Stojanoski Bombaj (VMRO-PD/TMORO-VEP)
Hazbi Lika - BDI
Zgjedhjet Vendore - Maqedoni 2013
Shpërndaje

BDI fiton 14 komuna (+ Dollneni nė balotazh), PDSH 2, RDK asnjė


Pas pėrfundimit tė zgjedhjeve lokale nė Maqedoni, Bashkimi Demokratik pėr Integrim ėshtė rikonfirmuar si partia me mbėshtetjen mė tė gjėrė ndėr shqiptarėt e Maqedonisė.

BDI ka fituar nė 14 komuna ndėrsa PDSH vetėm nė dy, nė Strugė dhe Studeniēan ku fitoi mevetėm 26 vota diferencė por ky rezultta kontestohet nga BDI dhe do tė ankimohet. Ndėrkohė Rilindja Demokratike Kombėtare ka pėsuar njė zhgėnjim tė madh duke mos fituar asnjė komunė dhe duke humbur edhe Komunėn e Gostivarit ku kandidonte kryetari i kėsaj partie, Rufi Osmani.

BDI ka fituar nė komunat: Tetovė, Gostivar, Ēair, Kėrēovė, Dibėr, Bogovinė, Likovė, Saraj, Haraēinė, Tearcė, Vrapēishtė, Zhelinė, Bėrvenicė dhe Pllasnicė.

BDI do tė shkojė nė balotazh nė komunėn e Dollnenit pas rivotimit nė njėrin prej vendvotimeve tė kėsaj komune. Nė rrethin e dytė do tė garojnė Abdulla Bajramovski nga BDI i cili mori me 27,31 pėr qind tė votave dhe Boshe Milloshoski nga VMRO-DPMNE me 28,83 pėr qind tė votave.


Nevzat Bejta fiton Gostivarin


Nevzat Bejta ka siguruar fitoren nė Gostivar. Sipas tė dhėnave nga KSHZ, Nevzat Bejta ka fitur ndaj kandidatit tė RDK, Rufi Osmani me njė diferencė prej mbi 1100 votash. Bejta ka marrė 19348 vota ose 51.51% tė vota ndėrsa Osmani 18210 vota ose 48.49 vota.

PDSH fiton nė Studeniēan


Azem Sadiku, kandidati i PDSH-sė ka dalė fitues nė komunėn e Studeniēanit, duke grumbulluar 26 vota mė shumė se sa kandidati i BDI-sė, Fati Iseni. Sadiku ka grumbulluar plot 4225 vota ose 50.15% nga votat e vlefshme, kurse Fati Iseni 4199 vota ose 49.85%.

Sadi Bexheti pranon humbjen


Kandidati i PDSH-sė pėr Tetovėn, Sadi Bexheti nė njė konferencė pėr shtyp ka pranuar humbjen. "I faleminderoj tė gjithė ata qė mė votuan mua, faleminderoj stafin tim pėr punėn qė ka bėrė, ndėrsa kundėrkandidates time i uroj sukses nė postin e ri".

Nė anėn tjetėr, kryetari i PDSH-sė Menduh Thaēi shpalli fitoren e Ziadin Selės nė Strugė ndėrsa akuzoi BDI-nė se ka blerė votat e maqedonasve nė Tetovė.

BDI kryeson nė Gostivar


Sipas tė dhėnave jozyrtare nga Gostivarim nė kėto momente Nevzat BEjta kryeson me diferencė tė lehtė ndaj Rufi Osmanit tė RDK-sė.


Ali Ahmeti shpall fitore nė Tetovė dhe Gostivar


Lideri i BDI-sė Ali Ahmeti nė njė konferencė pėr shtyp faleminderoi aktivistėt e BDI-sė tė cilėt nė kėto zgjedhje shėnuan fitoren mė tė thellė nė historinė e kėsaj partie.

Ali Ahmeti ka shpallur fitore nė Tetovė, Gostivar, Ēair, Studeniēan, Haraēinė, Tearcė, Vrapēisht dhe Bėrvenicė.


Vazhdon "lufta" nė Gostivar, prin Rufi Osmani


Vazhdon paqartėsia pėr Komunėn e Gostivarit. Nga RDK, Avni Dika deklaroi pak mė aprė se nga 80% te votave tė numėruara, Rufi Osmani kryeson me rreth 500 vota diferencė ndėrsa nga BDI shprehen se nė fakt, kandidati i tyre Navzat Bejta ėshtė nė epėrsi tė lehtė.

PDSH kryeson bindshėm me mbi 6 mijė vota nė StrugėZiadin Sela i PDSH-sė i mbėshtetur edhe nga BDI kryeson bindshėm nė garėn pėr Strugėn. Sipas informacioneve jozyrtare tė Portalit Albeu.com, pėr momentin Sela kryeson me rreth 6 mijė diferenvė ndaj kandidatit tė VMRO-DPMNE-sė, Vlladimir Koēoski.

VMRO shpall fitore nė 6 komunaVMRO-DPMNE ka shpallur fitore nė 6 komuna ndėrsa ėshtė nė epėrsi nė 5 komuna tė tjera.

VMRO-DPMNE ka fituar komunat Ēeshinovo-Obleshevo, Staro Nagoriēane, Jegunovcė, Resnjė, Lozovė dhe Karbincė, ndėrsa nė epėrsi ėshtė edhe nė Manastir, Kavadar, Veles, Butel dhe Koēan.

Osmani: Kryesojmė bindshėm nė Tetovė dhe ĒairZėdhėnėsi i BDI-sė Bujar Osmani ka deklaruar nė njė konferencė pėr shtyp se BDI kryeson nė Tetovė me mbi 5000 vota ndaj PDSH-sė ndėrsa ėshtė nė epėrsi edhe nė Gostivar. Ai ėshtė shprehur gjithashtu se BDI ka siguruar fitore edhe nė Tearcė, Haraēinė, Ēair dhe Vrapēisht.

-----

Portali Albeu ka filluar me shpalljen e rezultateteve. Pėr mė shumė klikoni nė komunat pėrkatėse.


-----
Nė orėn 19:00 ka pėrfunduar zyrtarisht rrethi i dytė i zgjedhjeve lokale nė Maqedoni ndėrsa jozyrtarisht mėsojmė se tashmė janė mbyllur tė gjitha vendvotimet nė 29 komuna dhe nė Qytetin e Shkupit.

Pas pak do tė fillojmė me shpalljen e rezultateve tė balotazhit pėr komunat: Tetovė, Gostivar, Strugė, Ēair, Butel, Haraēinė, Bėrvenicė, Resnjė, Studeniēan, Tearcė, Vrapēisht dhe Kumanovė.

Qėndroni me ne, mėsoni i pari fituesin!


KSHZ: Deri nė 17.00 dalja 46,78%


Komisionit Shtetėror Zgjedhor, njoftoi se deri nė ora 17.00 nė raundin e dytė tė zgjedhjeve, dalja nė votime ka shkuar 46,78 nė pėr qind. Para dy javėsh deri nė ora 17.00 kishin votuar 57.53 pėr qind tė qytetarėve.

Ja pjesėmarrja deri nė orėn 17:00 sipas komunave: Strugė 60,04%, Manastir 51,02%, Veles 58,17%, Studeniēan 51,99%, Kumanovė 47,43%, Tearcė 44,76%, Gostivar 44,65%, Tetovė 47,12%, Ēair 34,75%, Haraēinė 58,49%, Vrapishtė 41,83%, Lozovė 78,57% dhe nė Strumicė 75,27. Dalje mė e ulet nė votime ėshtė nė Saraj 13,35% dhe Shuto Orizare 22,52% pėr qind.Lajme flash nga rrethi i parė i ZgjedhjeveAli Ahmeti shpall fitoren e Kėrēovės


Tashmė Kėrēova i kalon nė drejtim shqiptarėve. Ali Ahmeti ka deklaruar nė njė konferencė pėr shtyp se ka fituar shumicėn e komunave shqiptare pėrfshirė, Kėrēovėn, Tetovėn, Ēairin, Dibrėn, Zhelinė, Bogovinėn, Likovėn ndėrsa ka epėrsi edhe nė Gostivar dhe disa komuna tjera. Por, Z. Ahmeti ka pranuar edhe humbjen nė Strugė dhe ka ofruar mbėshtetjen pėr kandidatin e PDSH-sė nė Strugė, Ziadin Sela duke i kėrkuar antarėve tė BDI-sė qė nė rrethin e dytė tė votojnė kandidatin e PDSH-sė pėr Strugėn.

Thaēi pranon humbjen nė Tetovė, Teuta Arifi falenderon votuesit


Ndėrkohė lideri i BDI-sė Menduh Thaēi ka theksuar se PDSH kryeson nė Strugė, Studeniēan, Vrapēisht dhe Likovė. Ai ka theksuar se kandidati i tyre nė Tetovė, do tė kompensojė diferencėn prej rreth 3000 votash nė rrethin e dytė.
Nga ana tjetėr, Teuta Arifi ka falenderuar tė gjithė votuesit duke kerkuar mbeshtetje edhe ne raundin e dyte per te permbyllur kete proces.

BDI shpall fitore nė raundin e parė edhe nė Likovė


Sadulla Duraku do tė drejtojė edhe pėr katėr vjet tė tjera Komunėn e Likovės. Kėtė e kanė konfirmuar pak mė parė pėr Portalin Albeu nga KSHZ lokal nė Likovė.

Mediat maqedonase: Humbėm Kėrēovėn!


Portalet maqedonase kanė publikuar pak mė parė lajmin ku njoftohet se maqedonasit kanė humbur Kėrēovėn ndėrsa kandidati i BDI-sė ėshtė 1300 vota para. A1on shkruan se entuziazmi nė shtabin e pėrbashkėt tė VMRO-DPMNE-sė dhe LSDM-sė ėshtė mbyllur dhe kanė ikur nė shtėpi ndėrsa shqiptarėt kanė filluar tė festojnė.

LSDM shpall fitore nė Qendėr, Gjorgje Petrov, Veles dhe Strumicė


LSDM ka shpallur fitore nė Qendėr, Gjorgje Petrov, Veles dhe Strumicė ndėrsa njoftojnė se janė nė epėrsi minimale nė Kumanovė.

Nga LSDM pranojnė se skanė humbur thellė nė Prilep, Gjevgjeli, Aerodrom dhe Kisela Vodė.

BDI shpall fitore nė raundin e parė nė Ēair dhe Saraj


BDI ka shpallur fitore qė nė raundin e parė nė Ēair dhe Saraj ndėrsa shkon nė raundin e dytė nė Jegunovc.

Jozyrtarisht, BDI kryeson nė Kėrēovė


Ndėrsa presim konfirmim zyrtar, i cili pritet tė vijė pas pak, Portali Albeu mėson se BDI ėshtė nė epėrsi dhe mundėsia e pėrmbysjes sė rezultatit nga ana e VMRO-DPMNE-sė ėshtė shumė e veshtirė. Presim mė shumė detajet ...

RDK: Kryesojmė nė Gostivar, BDI nuk po thotė tė vėrtetėn


Artan Dika nga RDK nė njė konferencė pėr shtyp ka deklaruar se Rufi Osmani udhėheq ndaj kandidattit tė BDI-sė me rreth 3000 vota dhe i ka bėrė thirrje BDI-sė tė distancohet nga shpalljet e hershme tė fitoreve.

Nė Strugė kryeson Sela i PDSH-sė i pasuar nga Koēoski i VMRO-DPMNE


Sipas informacioneve tė fundit, PDSH kryeson nė Strugė me njė diferencė prej rreth 2000 votash ndėrsa pasohet nga kandidati i VMRO-DPMNE-sė. Nė shtabin e BDI-sė sė Strugės mbretėron heshtje.

Garė e ngushtė nė Kėrēovė


Garė e ngushtė po zhvillohet nė Kėrēovė ku her kryeson kandidati i BDI-sė e herė ai i VMRO-DPMNE. Nė kėto momente, po vazhdon numėrimi dhe pritet brenda mė sė voni 2 orėve tė shpallen rezultatet pėrfundimtare.

PDSH humb Tetovėn, RDK Gostivarin?!


Heshtje e thellė nė PDSH dhe RDK nga ku as nuk konfirmohet e as nuk pėrgėnjeshtrohet pretendimi i BDI-sė pėr fitore nė Tetovė dhe Gostivar. E vetmi pretendim ėshtė ai pėr Strugėn ku nga PDSH thonė se ata janė nė epėrsi ndaj kandidattit tė BDI-sė, Arben Llabėnishta.

BDI shpall fitore nė Dibėr, Bogovinė, Zhelinė dhe PllasnicėBDI shpall fitore qė nė rrethin e parė nė komunat Dibėr, Bogovinė, Zhelinė dhe Pllasnicė ndėrsa deklaron se kryeson nė Tetovė, Gostivar, Ēair, Saraj, Studeniēan, etj.

Ndėrkohė, zėdhėnėsi Bujar Osmani ėshtė treguar i matur pėr Strugėn dhe Kėrēovėn duke thėnė se presin rezultate nga kėto komuna.

VMRO shpall fitore nė Vevēani, Demir Kapi, Dojran dhe Kamenicė
BDI fiton Pllasnicėn, heshtje nė PDSH


Burime jozyrtare bėjnė tė ditur pėr portalin Albeu.com se BDI tashmė ka siguruar fitoren nė Komunėn e Pllasnicės ndėrsa qė kryeson bidnshėm nė Ēair.

Ndėrkohė, heshtje nė PDSH ku pėrveē akuzave pėr probleme gjatė zgjedhjeve, akoma ska ardhur ndonjė njoftim pėr ndonjė fitore tė mundshme.

BDI kryeson nė Kėrēovė?!


Tė dhėnat e momentit qė vijnė nga Kėrēova flasin pėr njė fitore tė kandidatit shqiptar nga rradhėt e BDI, Fatmir Dehari.

Portali Albeu po konfirmon statistikat dhe po vazhdon me publikimin e tyre nė komunat pėrkatėse.

Fillojmė mė publikim e rezultateve


Kanė filluar tė vijnė edhe tė dhėnat e para nga qytetet e Maqedonisė. Pėr tė parė tė dhėnat sipas komunave, ndiqni grafikat e komunave pėrkatėse.

PDSH: BDI bleu votaShefi i shtabit zgjedhor tė PDSH-sė, Bekim Fazliu pėrmes njė konference pėr shtyp deklaroi se Qeveria e Maqedonisė nuk ka arritur tė organizojė zgjdhje tė lira dhe demokratike ndėrsa BDI vazhdoi tė blejė vota.


Osmani: Presim fitore nė Kėrēovė dhe Strugė


"Ėshtė me rėndėsi qė kishim njė votim tė qetė, duhet tė rrespektohet vullneti i qytetarėve dhe fituesi zgjedhjeve tė marr obligimet dhe tė pėrmbush premtimet e dhėna gjatė fushatave zgjedhore. Ne jemi nė pritje tė njė fitore tė madhe nė Kėrēovė dhe Strugė. Kishim njė dalje tė madhe nė votimet, e pazakonshme pėr zgjedhjet lokale nė Maqedoni, deklaroi Bujar Osmani pėr Alsat-M.

19:32: Zoran Zaev shpall fitoren nė StrumicėPėrmes faqes sė tij nė Facebook, vetėm disa minuta pas mbylljes sė vendvotimeve, Zoran Zaev nga LSDM shpall fitoren nė Strumicė. Ai ka deklaruar se ka fituar me njė diferencė prej 8.220 votash.

Ora 19:00: Mbyllen shumica e vendvotimeve


Nė orėn e 19:00 janė mbyllur shumica e vendvotimeve nė Maqedoni ndėrsa pask pak pritet edhe tė fillojnė hapjet e kutive tė votimit me ēka fillon zyrtarisht procesi i numėrimit tė votave.

Pjesėmarrja deri nė 17:00: 57,57 pėr qind
Komisioni Shtetėror i Zgjedhjeve ka publikuar tė dhėnat e pjesėmarrjes deri nė orėn 17:00. Sipas kėsaj, pjesėmarrja nė nivel republikan deri nė orėn 17 ėshtė 57,57 pėr qind.


18:23 - Deri nė ora 17:00 Kėrēova me jehonėn mė tė lartė
Numri mė i lartė tė votuesve deri nė ora 17:00 ėshtė regjistruar nė Kėrēovė. Sipas tė dhėnave tė KSHZ-sė, nė kėtė komunė kanė dalė pėr tė votuar 72 % e qytetarėve me tė drejtė vote. Deri nė ora 13:00 ky numėr ka shkuar nė 54.8 %, por kjo e dhėnė mbetet tė konfirmohet nga KSHZ.

14:40 - KSHZ: Deri nė ora 13, jehona 35%
Deri nė orėn 13 nė Maqedoni tė drejtėn e votės e kanė shfrytėzuar mbi 590 mijė votues, apo 35 pėr qind e popullatės. Kėto janė rezultatet e 2.861 vendvotimeve apo mbi 96 pėr qind tė tyre.Pas orės 19:00 kėtu do tė mund tė ndiqni minutė pas minute rezultatet dhe tė gjitha zhvillimet nga procesi i numėrimit tė votave nė zgjedhjet lokale nė Maqedoni.

Qėndroni me ne, mėsoni i pari fituesin!

Redaksia e Maqedonisė e Portalit Albeu