Arrihet marrëveshja parazgjedhore por pa PS
UPDATE - Në momentin e fundit, Partia Socialiste dhe PBDNJ janë tërhequr nga nënshkrimi i marrëveshjes me bllokun e djathtë. Marrëveshja për zgjedhjet e 8 majit është firmosur vetëm nga partitë që janë pjesë e koalicionit qeveritar.

Kryetari i Partisë Bashkimi për Drejtësi dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, Kryetari i Grupit Parlamentar të PD, Astrit Pazoti, Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama dhe Nënkryetari i Partisë Republikane Arian Madhi kanë firmosur sot paktin për garantimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Ata janë shprehur në union se këtë radhë e kishin konsideruar nënshkrimin e një marrëveshjeje të shumëdëshiruar, duke u nisur dhe nga vendimi që të mos presin më që ndërkombëtarët të negociojnë pafundësisht për ne shqiptarët.

Arseja e refuzimit të marrëveshjes nga ana e Partisë Socialiste ka qenë mos pasqyrimi i kërkesës për hetimin e zgjedhjeve pas zhvillimit të tyre.

takim nuk ka qenë i pranishëm kreu u deputetëve të PS-së, Gramoz Ruçi. Forca më e madhe në opozitë u përfaqësua në këtë takim nga deputeti Damian Gjiknuri.

takim nuk ka qenë as Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut.
Shtuar më 01/04/2011, ora 12:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori