Zhvillohet një test i ri me laser për të zbuluar meningjitin bakterial (VIDEO LAJM)
Shkencëtarët në Universitetin e Strathclyde kanë arritur te zhvillojnë një test të ri për të shpejtuar diagnozën e meningjitit bakterial.

Testi përdor “nanoparticles” dhe laser për gjurmimin e më shumë se një bakteri në një kohë të caktuar, dhe kështu i hap rrugën një trajtimi të ri për këtë sëmundje, pasi nëse nuk kapet në kohë meningjiti bakterial mund të çojë në helmim të gjakut dhe në dëmtimin e pariparueshëm të trurit. Meningjiti bakterial kryesisht prek fëmijët nën moshën pesë vjeçare.

Hulumtuesit e Universitetit Strathclyde janë shprehur se testi i tyre mund të aplikohet për çdo lloj patogjeni që përmban ADN, si kërpudhat apo viruset.

Detajet e testit të ri, janë botuar në revistën “Chemical Science”. /albeu.com/

Shtuar më 13/02/2014, ora 12:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori