Thaçi: Falenderoj shtetet që votuan Pro Kosovës (VIDEO)

Deklarta e Hashim Thaçit pas rezolutës në UNESCO

Posted by Indeksonline.net on 2015-10-21
"Vlerësoj se është një hap jashtëzakonisht i rendësishëm për Kosovën për pranimin e Kosovës në UNESCO. Kemi punuar bashkë më miqtë dhe partnerët tanë. Kosova e meriton që të anëtarësohet. Është një mbështjeje jashtëzakonisht e fuqishme e Organizatës së Kombëve të Bashkuara për ruajtjen e trashëgimisë kulturore, për afirminin e shkencës dhe kulturës. Kosova është vend multi-etnik, falënderoj të gjitha vendet që kanë votuar pro, gjithashtu edhe vendet që kanë abstenuar do ta kuptojnë që në Asamblenë e Përgjithshme do të votojnë edhe më fuqishëm për Kosovën".

Kështu është shprehur pas mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv të UNESCO-s ministri i jashtëm Hashim Thaçi, përcjell Indeksonline.

27 shtete votuan pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, 14 kundër dhe 14 abstenuan.

Ende nuk është publikuar se cilat shtete votuan pro dhe kundër Kosovës. /albeu.com/

Shtuar më 21/10/2015, ora 17:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori