Super droni i ushtrisë amerikane që shkatërron armikun (FOTO LAJM)

Programi i dronëve i krijuar nga qeveria amerikane i quajtur ‘Gremlins’ do të hyjë në fazën e dytë të zhvillimit, gati një vit pasi projekti fillestar për të rritur aftësinë ushtarake dhe për të sjellë kaos tek kundërshtarët.

Koncepti i “Defense Advanced Research Projects Agency” (DARPA) parashikon goditje pa pilot, duke përmirësuar dronët dhe duke nisur “transportuesit e avionëve në qiell” drejt objektivit të armikut.

Nisma u prezantua fillimisht në mars të vitit 2016 nga disa kompani të fuqishme amerikane. Pas studimeve të fizibilitetit, DARPA thotë se do të vazhdojë me idenë e plotë në të ardhmen. Demonstrimi i fazës së dytë të fluturimit do të mund të bëhet në vitin 2019, transmeton oranews.

Sistemet ajrore pa pilot do të mund të përdoret si armë, por edhe për qëllime vëzhgimi. Koncepti tregon se si ky sistem mund të hyjë në hapësira ajrore të kontestuara pa vënë në rrezik personelin./albeu.com/

Super-droni i ushtrisë amerikane që shkatërron armikun

Shtuar më 21/03/2017, ora 22:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori