Shqipja nė autobusė vetėm me pagesė (VIDEO)
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Arsyetimet e drejtorit tė NTP-sė se shkaktar pėr mospėrdorimin e gjuhės shqipe nė autobusėt urban ėshtė softueri, bien nė ujė. Gjuha shqipe mund tė pėrdoret nė autobusėt e ndėrmarrjes, por vetėm nėse paguani me para. Fenomenin mė sė miri e ilustron edhe festimi i ditėlindjes sė njė 9 vjeēari shqiptarė nga Shkupi para 6 muajve nė njė autobus dykatėsh tė kėsaj ndėrmarrjeje i cili gjatė kohės pėr sa ishte edhe i paguar qė ti shėtis fėmijėt nėpėr qytet, nė tabelat elektronike, gjegjėsisht softueri i tij shkruante edhe shqip.

Ndėrkohė, gjuha shqipe dje u anashkalua sėrish gjatė prezantimit tė autobusėve tė rinj tė Ndėrmarrjes sė Transportit Publik, madje edhe nė sy tė kryeministrit Gruevski. Nė autobusėt e rinj, asnjė shenjė orientuese nuk ekziston nė gjuhėn shqipe. Drejtori i NTP-sė Misho Nikollov vazhdon tė arsyetohet se faji pėr mos pėrdorimin e gjuhės shqipe nė autobusėt e tij ėshtė softueri, dhe jo udhėheqėsia apo ai si udhėheqės i i kėsaj ndėrmarrjeje.

“Pėr momentin NTP-Shkup po shqyrton mundėsitė, na nevojiten ndryshime tė softuerit, nuk mund tė precizojė saktė se deri kur do tė ndryshojė i njėjti, por sė shpejti do tė kemi ndryshime nė kėtė sferė dhe nė autobusėt tanė informatat do tė jenė edhe nė gjuhėn shqipe, gjithashtu pėr momentin po punojmė edhe nė vendosjen e stacioneve tė reja tė autobusėve, ėshtė firmosur marrėveshje, po punohet nė tabelėn qė do tė qėndrojė nė ēdo stacion autobusi dhe nė tė do tė ketė informata pėr linjat e autobusit tė NTP-sė dhe tė njejtat do tė shkruhen edhe nė shqip, d.m.th do tė respektohet ligji”, deklaroi kohė mė parė Misho Nikollov, drejtor i NTP-sė Shkup.

Megjithatė, pėr mosrespektim tė dispozitave ligjore nė fuqi personat zyrtarė mund tė dėnohen mund tė dėnohet deri nė 5 vjet burg edhe atė nė bazė tė nenit 138 tė Kodit penal i cili thotė:

Paragrafi 1 - ai qė do t’ia marrė ose kufizojė qytetarėve tė drejtėn e garantuar me kushtetutė, ligj, apo marrėveshje tė ratifikuar ndėrkombėtare pėr pėrdorimin e gjuhės dhe shkrimin, do tė dėnohet nga 3 muaj deri nė 3 vjet burg.

Paragrafi 2 - Nėse vepra e paragrafit 1 kryhet nga personi me detyrė zyrtare, ai do tė dėnohet me burg nga 6 muaj deri nė 5 vjet.

Ndryshe, nga prokuroria thonė se deri tani, askush nuk ka ngritur padi ndaj drejtorit Nikollov. Nė rast tė konkretizimit tė padisė, e cila mund tė ngrihet edhe nga qytetari i thjeshtė, ai do tė ndiqet penalisht. (Alsat-M) /albeu.com/
Shtuar më 04/01/2013, ora 17:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu