Shpërthen vullkani në Japoni, hiri toksik mbulon gjashtë qytete (VIDEO)
Pëlqej
Vullkani që ndodhet në një mal në Miyazaki të Japonisë, është aktivizuar pas gjashtë vitesh duke nxjerrë pluhur të dendur dhe toksik në ajër.

Sipër kraterit është krijuar një shtëllung gjigante hiri deri në dy kilometra, që më pas ra mbi gjashtë qytete që ndodhen në afërsi të tij.

Banorët janë këshilluar të mbajnë maska dhe të shmangin daljet e panevojshme, pasi hiri që ka rënë ka elemente helmuese dhe mund të shkaktojë pasoja.

Raportohet se pas një kohe që zona është errësuar nga tymi, gjendja ka filluar t’i kthehet normalitetit, ndërsa nevojitet mjaft kohë deri të pastrohet. /albeu.com/
Shtuar më 12/10/2017, ora 20:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori