Shpërthen Agim Vinca: ASHAK gjithmonë ka qenë shërbëtore e politikës (VIDEO)
ASHAK historikisht i ka shërbyer politikës thotë Agim Vinca, profesor i letërsisë në Universitetin e Prishtinës ‘Hasan Prishtina’.

Agim Vinca ka shpërthyer kundër Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Ai thotë se historikisht ASHAK ka qenë shërbëtore e politikës.

‘Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Kosovës historikisht ka qenë shërbëtore e politikës. Edhe në sistemin monist edhe në periudhën e të ashtuquajturit pushtet paralel madje edhe në periudhën pas çlirimit të Kosovës dhe pas shpalljes së Kosovës shtet i pavarur’, tha Vinca për televizionin Rrokum. /Albeu.com/
Shtuar më 07/11/2015, ora 21:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori