Sherr në parlamentin e Afrikës së Jugut, përfshihen edhe gratë (VIDEO)
Një sherr i madh ka ndërprerë seancën e djeshme parlamentare në Afrikën e Jugut, ndërsa rojet u detyruan të nxirrnin jashtë një grup ligjvënësish të opozitës pasi ofenduan presidentin Jacob Zuma "faqezi" dhe filluan një përleshje në sallën parlamentare.

Zuma u akuzua se "kishte kalbur të gjithë vendin deri në palcë" për shkak të dyshimeve për korrupsion.

Ligjvënësit nga Partia "Luftëtarët për Liri Ekonomike" insultuan në mënyrë të vazhdueshme Zuman dhe e shpallën atë të papërshtatshëm për zyrën.

Disa prej anëtarëve të opozitës grushtuan rojet e sigurisë të cilët përpiqeshin t’i largonin ata nga salla. Qindra forca ushtarake po patrullojnë rrugëve të Kejptaun kundër protestuesve që kërkojnë dorëheqjen e Zuma-s. /albeu.com/
Shtuar më 10/02/2017, ora 14:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori