Protestuesit sulmojnë kryeministrin australian, e mbyllin në ndërtesë dhe i lyejnë me gjak makinën (VIDEO)
Kryeministri australian, Scott Morrison, u shënjestrua me domate dhe gjak të rremë dhe makina e tij u vandalizua nga protestuesit gjatë një vizite në Universitetin e Queensland të hënën.

Sipas medieve të huaja, Morrison ishte duke vizituar qendrën e zhvillimit të vaksinave të universitetit, ku po punohet për një vaksinë COVID-19, kur ai u vu në shënjestër të protestuesve të cilët i ngjyrosën makinën e tij dhe një ndërtesë me lëng të kuq.

Morrison u shoqërua nga protesta pasi u bllokua në një ndërtesë të kampusit, ndërsa protestuesit – të cilët po demonstronin për të rritur ndërgjegjësimin për ndalimin e refugjatëve në Australi – hodhën bojë të kuqe dhe domate, sipas bashkëpunëtorit të CNN 9 News.

“Po, ne e ndoqëm Kryeministrin, e pritëm derisa ai hyri në ndërtesë dhe pastaj e mbyllëm brenda. Po, ne i hodhëm ngjyrë makinës së tij, nëpër dyert e ndërtesës dhe i hodhëm domate të mbuluara me ngjyrë në kokën e tij ndërsa ai iku nga dera e pasme”, tha grupi në një deklaratë të postuar në Facebook.
Shtuar më 13/10/2020, ora 09:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori