Përfundojnë xhirimet për filmin mbi Profetin Muhammed (VIDEO)
Ka përfunduar xhirimet filmi më i ri i regjisorit iranian, Majid Majidi, i cili flet për fëmijërinë e Profetit Muhamed.

Sipas regjisorit, nëpërmjet këtij filmi synohet përmirësimi i imazhit të Islamit në Perëndim dhe është projekti më i shtrenjtë filmik i Iranit deri më sot.

Filmi zgjat rreth tre orë dhe ka kushtuar plot 40 milionë dollarë. Xhirimet e tij ka zgjatur rreth 7 vjet, transmeton kultplus.

Në një intervistë për AFP, regjisori 56-vjeçar u shpreh se ekstremistët dhe xhihadistët poashtu edhe grupet e Shtetit Islamik "e kanë vjedhur emrin e Islamit", ndërkohë që në botën Perëndimore "ka një interpretim jokorrekt të Islamit i cili na e shfaq një imazh të dhunshëm të tij, dhe botëkuptimi i tillë, ne besojmë, nuk ka lidhje me këtë religjion".

Majid Majidi është autor i filmit të nominuar për çmimin Oscar, "Children of Heaven". /albeu.com/
Shtuar më 26/08/2015, ora 14:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori