Në Siberi gjendet varri i ngrirë 2800 vjeçar (VIDEO)
Pëlqej
Arkeologët që punonin në jug të Siberisë gjetën varre të paprekura të ngrira ku ekziston mundësia që anëtarët e familjes mbretërore Sitian mund të jenë varrosur këtë.

Ky varr tashmë është 2,800 vjeç dhe është më i madh se një fushë futbolli. Mendohet të jetë më i vjetri dhe më i madhi në rajon.

Sitiani ishin njerëzit nomadë që dominonin atë pjesë euroaziatike që nga shekulli i nëntë deri në shekullin e parë para epokës së re.

Ata njiheshin si luftëtarë të mëdhenj.

Kjo zonë nganjëherë quhet si “Lugina e Mbretërve” siberiane.

Gjatë gërmimeve në një mal të njohur si Aarhan 2 në fillim të viteve 2000, arkeologët gjetën një varr të padëmtuar ku u gjetën trupa të burrave dhe grave, si dhe rreth 9,000 sende ari. /albeu.com/
Shtuar më 18/01/2018, ora 17:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori