Ndryshohet mbulesa e Qabes (VIDEO)
Ndërsa mbi dy milion pelegrinë pas namazit të sabahut u nisën për në Arafat, autoritetet saudite kanë ndryshuar mbulesën e tempullit të shenjtë, Qabes në Mekë.

Ndryshimi i mbulesës së Qabes, tradicionalisht bëhet një herë në vit ndërsa ka një lartësi prej 14 metrash, gjerësi prej 45 metrash dhe përbëhet nga 16 pjesë.

Mbulesa e Qabes përpunohen në mënyrë të veçantë dhe lahet me ujë zemzemi para se të vendoset.

Në videon e mësipërme ju ftojmë të shihni momentin e ndryshimit të mbulesës së Qabes. /albeu.com/
Shtuar më 14/10/2013, ora 22:30
Tage: mbulesa qabes

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori