Navigator 3D (VIDEO)
Deri tani jemi njohur me navigator të cilët na tregojnë rrugën ndërsa i japim makinës. Por nagivatori kërkon që ti hedhës sytë ndërsa sistemi i ri i orientimit “të shfaqet vetë para syve” në pamje 3D.

Para xhamit të makinës shfaqet në vijë e kuqe lazer e cilat tregon drejtimin që duhet të marrësh. Projekti është ndërmarrë nga Making Virtual Solid dhe ajo po punon që në të ardhmen siç shfaqet vija e kuqe për orjentim të shfaqen edhe të gjitha informacionet e tjera të nevojshme, si pikat e karburantit, hotelet, parqet etj etj.

Por ky sistem ka vështirësi në vendosjen pasi nevojitet teknologji e lartë. Kompania që e ka projektuar po kërkon partnerë që fillimisht ky sistem të vendoset tek kamionët. /albeu.com/

Shihni videon:
Shtuar më 01/11/2011, ora 09:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori