McCain: Kosova ka nevojë të përparojë më shumë (VIDEO)
Në kuadër të vizitës së senatorit John McCain në Kosovë, presidenti Thaçi i ka ndarë çmimin "Urdhri i lirisë" në nder të kontributit për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, si dhe për thellimin e partneritetit të Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

"Në botë ka pak njerëz si ju që mëshirojnë vlerat e lirisë. E tërë jeta e juaj është një moment i gjallë në përpjekjet e juaja për liri deri në vetëmohim", ka thënë Thaçi.

"Në ditët tona më të vështira si komb, ne gjetëm frymëzim në shëmbëlltyrën tuaj. Ju u bëtë zëri ynë, kur ne nuk kishim zë", theksoi presidenti i Kosovës.

"Ju me punën dhe angazhimin për çlirimin e Kosovës, dëshmuat se liria nuk është privilegj i të fortit, por e drejtë fundamentale e të gjitha kombeve, e të gjitha vendeve", tha Thaçi, duke i ndarë medaljen presidenciale senatorit republikan, McCain.

Nga ana tjetër, MCain tha se ndihej i nderuar për këtë çmim që pranoi nga presidenti dhe populli i Kosovës.

"Ndihem krenar që ndodhem këtu. Të gjithë e dimë se ka nevojë për më shumë punë dhe përparime, por ju keni arritur mjaft shumë", tha McCain.

"Jam këtu të tregoj mbështetjen dhe përkushtimin e Shteteve të Bashkuara që Kosova të mbetet një vend i lirë, i fuqishëm dhe i bukur siç është edhe sot", ka thënë ndër tjera senatori amerikan.

Kujtojmë se senatori republikan ka nisur nga 7 prilli një turne në Ballkanin Perëndimor, rajon ky, ku Rusia po përpiqet të rrisë ndikimin politik dhe ekonomik.

Të enjten, ai është pritur në Prishtinë nga kryeministri Isa Mustafa, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, si dhe ka vizituar ushtarët amerikanë të KFOR-it./albeu.com/

Shtuar më 14/04/2017, ora 11:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori