Maqedonia raciste në Euronews, fsheh origjinën e Nënë Terezës (VIDEO)
Maqedonasit përmes "Euronews" përvetësojnë nobelisten shqiptare Nëna Tereza.

Në këtë dokumentar nuk përmendet fare fakti se nobelistja Nënë Tereza është me origjinë shqiptare. Vetëm thuhet se ka lindur në Shkup në vitin 1910.

Gjithashtu prezantohet pllaka përkujtimore e saj ku shkruan "Majka Tereza" dhe ku mungon gjuha shqipe.

Ndërkaq, Cvetanka Vuchkovska, e cila përkujdeset për muzeun thotë se: "Për shkak Nëna Terëze ka lindur në Shkup ne kemi një numër të madh të vizitorëve nga e gjithë bota, të cilët vijnë nëkëtë muze, dhe natyrisht një numër i madh pelegrinësh, dhe numri eshte rreth 100,000 çdo vit". /albeu.com/

Shtuar më 23/12/2015, ora 17:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori