Kinës nuk i mjaftojnë miliarda personat, shpik robot-njeri (VIDEO)
Pëlqej
Edhe pse popullata në Kinë është e frikshme, sërish kinezët duken të pakënaqur dhe energjinë e harxhojnë duke shpikur robotë që t'i zëvendësojë njerëzit.

Në pamje të parë nuk duket fare, por ky folës lajmesh është thjesht imazhi i një folësi të vërtetë lajmesh, i cili tani vihet në lëvizje falë inteligjencës artificiale.

Gazetarëve u mjafton të shkruajnë tekstin në anglisht, dhe kompjuteri përdor zërin e folësit origjinal dhe pamjen e tij për të riprodhuar lëvizjen e buzëve, me saktësi të frikshme, dhe leximin e tekstit e bën me zë pothuajse të padallueshëm nga origjinali.

Folësi është realizuar nga agjencia kineze e lajmeve “Xinhua”, dhe u paraqit në panairin e zhvillimeve me internetin, të mbajtur në Kinë.


Shtuar më 09/11/2018, ora 08:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori