Erion Braçe sulmon Veliajn: Shikoni ç'bëhet poshtë dritares sime, ndërtuesit na morën edhe trotuarin (VIDEO)
View this post on Instagram

Prej dritares sime: KANTIERI I MADH I PYLLIT ORBITAL TE BETONIT! Une nuk e di se kur do gjendet nje ekuiliber midis ketyre qe duan te fitojne e te fitojne dhe, ne te tjereve qe duam te jetojme e te jetojme! Si ka mundesi qe keta qe fitojne e fitojne, as e paten e as do e kene kulturen e mos cenimit te asaj qe eshte e perbashket, publike, per te gjithe! Shiheni, njeri nga keta e zuri gjysmen e trotuarit; e quan rrethim kantieri! Deri tre dite me pare, te shtunen, ishte ne kufijte e tij, sot jo me! Tre dite me pare, bertita une, u be sikur u reagua! Madje dhe investitori me shkruajti, donte gjysmen e trotuarit. I thashe dhe atij, ne kete qytet nuk rroni vec ju qe fitoni e shtoni, por edhe ne qe duam te jetojme si njerez. As kuptoi e as u bind! Trotuari sot eshte i zene ne gjysmen e tij; per te ai eshte funksional sepse eshte 1 meter i lire! Nje vit me pare, ne kete rruge u investuan 1 milion USD. U nis per pedonale-pedonale nuk eshte me; U nis me korsi bicikletash-korsi bicikletash nuk ka me; U nis me trotuare-ka vec nje trotuar nje meter sepse tjetri nuk vlen per pak nese sdo te hash dicka kokes; U nis me parkingje, nga ato ku merr ate kuponin tek bashkia-parkingje nuk ka me ose jane, por per makinerite e renda te kantierit! Madje madje, ndodh edhe me shume se kaq; Kane vene tabela qarkullimi qe ne rrugen me nje sens te levizet per 230 meter (!!!!!!) ne krah te kundert, duke i rrezikuar me jete te gjithe! E pse? Qe te fitojne e fitojne keta dy investitoret e medhenj. Ne tabele, duket nje rruge alternative, por jo, keta nuk mund ta nisnin nga ajo rruge, ajo hapesire ju duhet 100% per te bere leke! Kultura e te jetuarit bashke ne kete qytet as qe do egzistoje ndonjehere! E shkaterrojne parellinjte! Nga ish rruga Faik Konica, nisur per pedonale me kalldrem e kthyer ne rruge per makina te renda, kalofshi nje dite te mire!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

Zv.Kryeministri Erjon Braçe është zgjuar nën zhurmën e mjeteve të rënda që punojnë poshtë dritares së tij për të ngritur një tjetër kompleks pallatesh.

Wshtë diçka që qytetarët e Tiranës e hasin çdo ditë. Braçes nuk iu durua dhe përmes një mesazhi të gjatë ku sulmon edhe Bashkinë e Tiranës ka shprehur shqetësimin e tij për ndërtuesit "që vetëm duan të fitojnë dhe qytetarët e tjerë që duan të jetojnë".

Postimi i Braçes
Prej dritares sime:
KANTIERI I MADH I
PYLLIT ORBITAL TE BETONIT!

Une nuk e di se kur do gjendet
nje ekuiliber midis ketyre qe
duan te fitojne e te fitojne dhe,
ne te tjereve qe duam
te jetojme e te jetojme!

Si ka mundesi qe keta qe
fitojne e fitojne,
as e paten e as do e kene kulturen e
mos cenimit te asaj qe eshte e perbashket, publike,
per te gjithe!

Shiheni,
njeri nga keta e zuri gjysmen e trotuarit;
e quan rrethim kantieri!
Deri tre dite me pare, te shtunen,
ishte ne kufijte e tij, sot jo me!
Tre dite me pare,
bertita une, u be sikur u reagua!
Madje dhe investitori me shkruajti,
donte gjysmen e trotuarit.

I thashe dhe atij,
ne kete qytet
nuk rroni vec ju qe fitoni e shtoni,
por edhe ne qe duam te jetojme si njerez.

As kuptoi e as u bind!
Trotuari sot eshte i zene ne gjysmen e tij; per te ai eshte funksional sepse eshte 1 meter i lire!

Nje vit me pare,
ne kete rruge u investuan 1 milion USD.
U nis per pedonale-pedonale nuk eshte me;
U nis me korsi bicikletash-korsi bicikletash nuk ka me;
U nis me trotuare-ka vec nje trotuar nje meter sepse tjetri nuk vlen per pak nese sdo te hash dicka kokes;
U nis me parkingje, nga ato ku merr ate kuponin tek bashkia-parkingje nuk ka me ose jane, por per makinerite e renda te kantierit!

Madje madje,
ndodh edhe me shume se kaq;
Kane vene tabela qarkullimi qe ne rrugen me nje sens te levizet per 230 meter (!!!!!!) ne krah te kundert,
duke i rrezikuar me jete te gjithe!

E pse?
Qe te fitojne e fitojne keta dy investitoret e medhenj.
Ne tabele,
duket nje rruge alternative,
por jo, keta nuk mund ta nisnin nga ajo rruge, ajo hapesire ju duhet 100% per te bere leke!

Kultura e te jetuarit bashke ne kete qytet as qe do egzistoje ndonjehere!

E shkaterrojne parellinjte!

Nga ish rruga Faik Konica,
nisur per pedonale me kalldrem e kthyer ne rruge per makina te renda,
kalofshi nje dite te mire!

Shtuar më 13/08/2019, ora 15:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori