Emocionuese/ Videoja që ngjall shpresë te njerëzimi (VIDEO)
Kjo video është vetëm katër minuta kohë, por tregon të gjitha dallimet racore, sociale, etnike dhe ekonomike që mund të ndajnë.

Kjo video u krijua nga Amnesty International – fushatë kjo e cila hedh poshtë barrierat në mes evropianëve dhe refugjatëve. Koncepti i saj është i bazuar në teorinë e psikologut Arthur Aron, se katër minuta të vazhdueshme me sy mund të krijojë një ndjenjë të intimitetit dhe lidhjes në mes të panjohurve.

Refugjatë nga Siria dhe Somalia, të cilët kanë jetuar në Evropë për më pak se një vit, u ulën përballë evropianëve nga Belgjika, Italia, Gjermania, Polonia dhe Mbretëria e Bashkuar, transmeton Klan Kosova.

Rezultati ishte emocionues, teksa reagimet spontane të pjesëmarrësve kanë treguar se ata ndjenin dashuri dhe mirësi për personin tjetër.

Evropianët ishin të ndjeshëm për gjendjen e refugjatëve dhe përvojat e vështira të cilat janë përballur.

Kjo video i jep shpresë njerëzimit dhe provon se ekziston përçarja mes vendeve dhe qeverive, por jo edhe në mes të njerëzve./Albeu.com/
Shtuar më 05/06/2016, ora 10:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori