Del videoja, si reagoi Ervin Salianji pasi gjyqtari e dënoi me 1 vit burg (VIDEO)
Ditën e sotme Ervin Salianji u dënua me një vit burg nga gjyqtari Artan Gjermeni.

Pasi dha shpjegimet e tij ndaj akuzave të prokurorëve duke tentuar të vërtetonte sërish se biseda për trafikun e një saie lënde narkotike ku përfshihej vëllai i ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, ishte i vërtetë.

Pas pretencës, mbrojtjes së avokatëve dhe qendrimeve të ish-deputetit, në një seancë të gjatë, Gjermeni u tërhoq të merrte vendimin duke u kthyer disa minuta më pas, shkruan albeu.com.

Fakti që nuk e priste të dënohej me burg u duk edhe nga reagimi i ish-deputetit pas shpalljes së vendimit.

Salianji nuk mundi ta shmangte nervozizmin duke tentuar ndërkohë që të ruajë kontrollin.

Ndërkohë, nga pas filluan reagimet e ish-deputetëve të tjerë demokratë, të cilët thirrën vazhdimisht “turp, turp, turp” ndaj gjyqtarit Artan Gjermeni, ndërsa theksuan se ky ishtë një vendim i ndikuar politikisht, raporton albeu.com.

Pasi doli nga godina e gjykatës, ish-deputeti theksoi se asnjë vendim nuk do ta ndalte në thënien e të vërtetës, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi u tregua edhe më i ashpër duke theksuar se kolegu i tij ishte dënuar nga banda e Lushnjes.

Çfarë ndodh tani me Ervin Salianjin:

Pas shpalljes së vendimit nga gjyqtari, pritet që brenda dy javësh të publikohen edhe argumentet ligjore që çuan trupën gjyqësore që të marrë një vendim të tillë.

Pasi të shpallen edhe argumentet duke e bërë vendimin publik, Salianjit dhe të tjerëve u lind e drejta që ta apelojnë atë në gjykatën e Apelit.

Këtë gjë e paralajmëroi sot vetë Ervin Salianji duke thënë se është dënuar nga banda e Lushnjes dhe se vendimin do ta apelojë.
Gjykata e Apelit duhet që të marrë çështjen në shqyrtim dhe të dalë me një vendim.

Nëse gjykata e Apelit pranon të plotë vendimin e shkallës së parë, me të rënë çekiçi i gjyqtarit, ish-deputetit i vihen prangat në sallën e gjyqit dhe dërgohet në qeli.

Por kjo është një alternativë, pasi gjykata e Apelit mund ta pranojë të plotë, të pjesshëm ose ta rrëzojë fare vendimin e shkallës së parë.

Po ashtu, Apeli mund ta rikthejë sërish për gjykim dosjen “Babale” duke e rihapur nga fillimi.

Me të gjitha këto alternativa, çështja duket se sapo ka filluar dhe pritet që përballja të kalohet në Apel.

Shtuar më 18/12/2019, ora 17:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori