Bie shi në Groenlandë: Alarm për ngrohjen globale (VIDEO)
Shiu që po bëhet më i shpeshtë në Grenland po përshpejton shkrirjen e akullit të saj, ka gjetur një studim i ri.

Shkencëtarët thonë se janë “të befasuar” për të zbuluar rënien e shiut edhe gjatë dimrit të gjatë Arktik.

Sipas tyre nëse i gjithë ai akull shkrihet, niveli i detit do të rritet me shtatë metra, duke kërcënuar qendrat e popullsisë bregdetare anembanë botës.

Reshjet zakonisht bien si dëborë në dimër në vend të shiut që mund të balancojë çdo shkrirje të akullit në verë.

Shkencëtarët studiuan fotot satelitore të fletës së akullit, të cilat zbulojnë zonat ku po ndodh shkrirja, transmeton Tema TV.

Rritja e shiut mbi fletët e akullit të Grenlandës shkaktojnë episode “të papritura” të shkrirjes së sipërfaqes që e bëjnë akullin më të ndjeshëm ndaj shkrirjes në shkallë më të madhe në të ardhmen.

Kjo përkeqësim i ngjarjeve krijon një cikël vicioz të ngrohjes dhe shkrirjes që shkakton humbjen e akullit në rajon.

Ndërsa më parë, pjesët e akullnajave që u ndanë në oqeane u mendohet se ishin mënyra kryesore në të cilën grenlanda po humbiste akullin, në vitet e fundit përmbytja e drejtpërdrejtë e ujit të shkrirë, ka dominuar.

Ky proces, ku fletët e akullit shkrihen në sipërfaqe, duke shkaktuar ‘balotazh’ të ujit, tani përbëjnë rreth 70 për qind të humbjes së akullit.

Moti me shi, thotë studimi i Universitetit të Kolumbisë, gjithnjë e më shumë po bëhet shkaku për atë balotazh.

Grenlandë ka humbur rëndë akullin në dekadat e fundit për shkak të ngrohjes progresive. Që nga viti 1990, temperaturat mesatare mbi fletën e akullit janë rritur për më shumë se 1.8 gradë C (3.2 ° F) gjatë verës dhe deri në 3 gradë C (5.4 ° F) në dimër.

Mozaiku i 660,000 miljeve katrore mendohet te ulet me rreth 270 miliard ton akull ne vit.

Shkencëtarët mendonin se kjo kryesisht po vinte nga ajsbergët që thyenin në oqean.

Ata kombinuan ato imazhe me të dhëna të grumbulluara nga 20 stacione të motit të automatizuar që u regjistruan kur reshjet kanë ndodhur.

Gjetjet, të botuara në revistën The Cryosphere, treguan më shumë se 300 raste midis viteve 1979-2012, analiza zbuloi se ngjarjet e reshjeve ishin duke shkaktuar shkrirjen e akullit.

Shumica e tyre ishin në verë, kur ajri shpesh arin mbi zero.

Autori kryesor i studimit, dr. Marilena Oltmanns i qendrës kërkimore të oqeanit GEOMAR në Gjermani, i tha BBC News: “Ne ishim të befasuar që kishte shi në dimër.
Shtuar më 08/03/2019, ora 10:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori