Bie niveli i ujit nga nxehtësia, shfaqet sërish fshati i dikurshëm (VIDEO)
Në rajonin i cili është duke e përjetuar periudhën më të nxehtë në vitet e fundit, ujitjja e tokës bujqësore ka shkaktuar që të ulet niveli i ujitdiga dhe pellgjeve.

Fshati i dikurshëm Bashqavush në qytetin Agrı në Turqi i cili ka mbetur nën ujë të digës Jazıcı dhe mund të shikohej vetëm minareja e xhamisë, pas tërheqjes së ujit rrënojat e saj janë shfaqur sërish, raporton Anadolu Agency (AA).

Në rajonin i cili është duke e përjetuar periudhën më të nxehtë në vitet e fundit, ujitjja e tokës bujqësore ka shkaktuar që të ulet niveli i ujitdiga dhe pellgje.

Në qytetin Agrı temperatura ka arritur deri në 38 gradë celsius, ndërsa niveli i ujit në digën Yazıcı ka rënë për pesë metra.

Fshati Bashavush i cili pasi është aktivizuar diga kishte mbetur nën ujë sërish është shfaqur.

Liqeni i bërë nga diga pret fotograf të shumtë në muajt e pranverës dhe dimrit.

Tani tërheq vëmendjen me pamjen pas tërheqjes së ujit.

Ish-banorët e fshatit të cilët më parë kishin mundësinë që të shohin vetëm minarenë e xhamisë në vitet e kaluara, këtë herë për herë të parë pas shumë kohësh arritën që të shohin edhe shtëpinë e shëndetit, urën, shtëpitë, ahuret dhe vendet tjera.

Shtuar më 14/08/2019, ora 13:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori