A është ky himni i Kosovës? (VIDEO)
Pëlqej
Sot Kosova feston 9-vjetorin e saj të pavarësisë, ndërsa mediet kanë publikuar himnin e saj të quajtur "Evropa", e kompozuar nga kompozitori Mendi Mengjiqi më 11 qershor të vitit 2008.

Edhe pse kur është kompozuar ka qenë me tekst por, kjo u pamundësua pasi pakoja e Ahtisarit nuk lejonte një gjë të tillë.

Mirëpo, më vonë u bë publik edhe teksti i cili flet për atdhe-dashurinë si vend i të parëve, shkruan "rtv21.tv".

Himni i Kosovës


O mëmëdhe i dashur, vend i trimnisë

Çerdhe e dashurisë

N`ty shqipet fluturojnë dhe yjet ndriçojnë

Vend i të parëve tonëTi qofsh bekue për jetë e mot

O nënë e jonë

Ne të dalim zot

O mëmëdhe i dashur, vend i trimnisë

Çerdhe e dashurisë

"Himni i Flamurit", himni zyrtar i Shqipërisë nga viti 1912 ishte himn edhe për Kosovën deri në vitet 90. /albeu.com/
Shtuar më 17/02/2017, ora 09:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori