A është "Narcos" i bazuar totalisht në një histori të vërtetë? (VIDEO)
Pablo Escobar ka vdekur, por Narcos jo. Sezoni i trete, i mundesuar ne platformen Netflix nga 1 shtatori, flet per kartelin e Kali, trashgimtare te biznesit te Escobar.

Mbasi punuan sebashku me policin per kapjen e kundershtarit, karteli i Kalit u be “organizata narkotrafikante me fuqishme ne histori”, keshtu i quajti DEA ne vitin 1994. Arriten ne menaxhonin ne vitin 1991, sipas revistes Time, 70% te kokaines e shitur ne SHBA dhe gati 90% ate te shitur ne Europe. Karteli i Kalit u tregua me i mencur, efikas dhe gati i padepertueshem. “Ato ishin brenda cdo infuence kishin nje xhiro korruptimi te paimagjinueshem”.

Por sa nga ajo qe tregohet ne sezonin e trete eshte e frymzuar nga ngjarje te ndodhura me te vertet? Jo i gjith sezoni mesa duket. Gjate sezonit te dyte ishin bere rreth 28 gabime, sipas deshmis te cunit te Escobar, ne sezonin e tret duket sikur kemi shum me pak.

Ne plan te pare kemi kthimin e agjentit Javier Pena, qe ne realitet la Kolumbin direkt mbas vdekjes se Escobar, bashk me partnerin e vete Steve Murphy, per mos tu kthyher me. Edhe pse prezenca e agjentit Pena nuk pershtatet, historia e serialit eshte e bazuar ne fakte konkrete e te dokumentuara.

Ne sezonin e tret, Pena punon sebashku me dy agjent te DEAs, Chris Feistl dhe Daniel Van Ness, te dy te bazuar ne personazhe real. Agjenti Feistl ka ekzistuar me te vertet, ndersa Van Ness eshte bazuar tek partneri i Feistl, David Mitchell.

Jorge Salcedo, drejtori i truprojave e njerit nga bossave te kartelit, tradhtoji me te vertet kartelin e ishte personazhi kyc ne renien e kartelit. Sot ai eshte i mbrojtut nga autoritet amerikane dhe eshte transferuar ne SHBA. “Ishte shume e rrezikshme, por isha i burgosur ne nje enderr te keqe, ne nje sistem teresisht te korruptuar. Duhet tja mbathja,” ka deklaruar ne 2007 revistes LA Times.

Vetem ne 2014 autoritet amerikane kan deklaruar te eliminuar teresishte kartelin e kalit. /IMA/
Shtuar më 07/09/2017, ora 13:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori