Windows phone 7 shkon në Azi

Sistemit operativ i Microsoft, Windows Phone 7 tashmë përdoret nga një numër i konsiderueshëm i telefonave mobil. Shikoni fotografitë e ceremonisë së prezantimit të këtij sistemi operativ dhe celularët që përdorin këtë sistem ...
LG Optimus
Singapori, Zelanda e Re dhe Australia ishin zgjedhur nga Microsoft dhe partnerët e tij prodhues për nisjen aziatike e Windows">Windows Phone 7 (WP7).

Samsung dhe LG Electronics nga Korea e Jugut, së bashku me HTC Tajvanit njëkohësisht zbuloi në Singapor një sërë pajisjesh celulare të cilat do të veprojë me WP7, duke nënvizuar rolin vendimtar të rajonit në industri.

Natasha Kwan, menaxher i përgjithshëm e Microsoft-it për biznesin e telefonisë celulare në Azi-Paqësor, i tha AFP se "Azia është rritje më të shpejtë" në treg dhe ishte "shumë, shumë e rëndësishme", për të ardhmen e sektorit.

WP7 është parë nga analistët si një lojë make-or-brake për Microsoft, që ka luftuar kundër Research In Motion BlackBerry-së, iPhone i Apple dhe Google Android në segmentin smartphone.

Por Microsoft është optimist për platformën e re kompanisë.

"Unë do të thoja sot ne jemi ndoshta në një pozitë të përulur," tha Kwan, "por ne jemi aq të sigurt dhe optimist me gjithë mbështetjen që ne mendojmë se mënyra e vetme për të shkuar është lart."

Shefi ekzekutiv i Microsoft Steve Ballmer, tha gjatë lansimit në Nju Jork të hënën se kompania ishte duke theksuar personalizimit dhe customizimin me WP7, update i parë i rëndësishëm në sistemin e celularit operativ në 18 muaj.


Sipas firmes kërkimore të teknologjisë Gartner, aksionet e Microsoft-it të tregut global të sistemit operativ të celularëve do të bjerë në 4.7 përqind këtë vit nga 8,7 për qind vitin e kaluar.
Shtuar më 12/10/2010, ora 16:27
Tage: Windows phone

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori