Ushtria amerikane fillon testimin e tankës më të re Bradley
Komanda e Testimit Operacional të ushtrisë amerikane tashmë ka filluar testimin e variantit të fundit të familjes së automjeteve luftarake Bradley M2A4. Provat e Bradley M2A4 po zhvillohen në mjediset e Regjimentit të 3-të të Kalorësisë të Divizionit të parë të Kalorësisë të Ushtrisë Amerikane në bazën ushtarake Fort Hood në Teksas. Modifikimi i serisë […]

Komanda e Testimit Operacional të ushtrisë amerikane tashmë ka filluar testimin e variantit të fundit të familjes së automjeteve luftarake Bradley M2A4. Provat e Bradley M2A4 po zhvillohen në mjediset e Regjimentit të 3-të të Kalorësisë të Divizionit të parë të Kalorësisë të Ushtrisë Amerikane në bazën ushtarake Fort Hood në Teksas.

Modifikimi i serisë A4 përfshin instalimin e një motori të ri me 8 cilindra Cummins VTA903E-T675 me naftë me një kapacitet prej 675 kuaj fuqi dhe një transmetim hidraulik të ri HMPT-800-3ECB.

Siç është përmendur nga kompania, versioni i ri i Bradley është sistemi më i mirë i automjeteve luftarake në botë. Bradley M2A4 përmban elektronikën më të fundit të digjitalizuar për ndërgjegjësimin optimal të situatës, lidhjen e rrjetit dhe komunikimin brenda ekipit.

Duke forcuar funksionalitetin nga paraardhësi i tij, Bradley M2A4 përbëhet nga kontrolli i plotë i zjarrit balistik i vendosur në një njësi të re qendrore të përpunimit, ndjekja e shënjestrës, rregullimi automatik i shënjestrës së armës dhe aftësia e gjuajtjes vrasëse. Topi Bushmaster 25 mm qëllon si predha shpërthyese ashtu edhe shpuese, ndërsa raketat TOW mundin autoblindat e armikut.
Shtuar më 05/11/2020, ora 15:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori