Twitter largon më shumë se 70.000 llogari në me teorinë e konspiracionit QAnon
Twitteri ka hequr më shumë se 70.000 llogari në lidhje me teorinë e konspiracionit QAnon në shtypjen e saj të fundit dhe përpjekjen për të distancuar veten nga përmbajtja e dhunshme.

Twitteri njoftoi përfshirjen e pezullimeve të hënën, duke thënë se hoqi llogaritë që nga e premtja në prag të protestës së javës së kaluar në Kapitolin e SHBA-së.

Kjo vjen pasi platforma e mediave sociale ndaloi përgjithmonë presidentin Donald Trump nga shërbimi i saj javën e kaluar “për shkak të rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës” pas rrethimit të mërkurën të Kapitolit. Facebooku, gjithashtu bllokoi llogarinë e Trumpit.
Shtuar më 12/01/2021, ora 12:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori