Super-kompjuteri i ri punon me “pluhurin magjik” nga drita dhe materia
Teksa drita atmosferike fantazmë ua ndriçon rrugën udhëtarëve në folklorin skocez, polaritonët veprojnë si markerë lehtësisht të dukshëm, duke i orientuar e drejtuar shkencëtarët drejt zgjidhjeve.

Për vite me radhë, superkompjuterët kanë ofruar shpresë për t’i kuptuar disa nga problemet më misterioze dhe dukshëm të pakontestueshme të shkencës.

Përparimi i vazhdueshëm i informatikës kuantike u ka dhënë shkencëtarëve shpresë të përtërirë, por një studim i kohëve të fundit nga hulumtuesit e Britanisë së Madhe dhe Rusisë e çon këtë potencial një hap më tej duke e kombinuar dritën dhe materien për ta formuar atë që njihet si "pluhuri magjik".

Me seli në Cambridge, Southampton dhe Universitetet Cardiff në Britani të Madhe dhe Instituti Skolkovo i Shkencës dhe Teknologjisë në Rusi, këta studiues kanë treguar se ky kombinim magjik potencialisht do të na mundësojë t’i tejkalojmë aftësitë e superkompjuterëve edhe më të avancuar. /albeu.com/Shtuar më 10/10/2017, ora 18:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori