Studimi, Facebook të tërheq në “ciklin e dështimit”
Pëlqej
Shkencëtarët kanë zbuluar se pse qëndroni gjithmonë në Facebook.
Dhe kjo ndodh, pavarësisht se si ndihesh, të bën mirë të shkosh aty, thotë studimi i ri.

Madje ndonjëherë, sikur vetëm një shikim i shpejtë në Facebook, logoja e tij apo Kryefaqja, janë mjaftueshëm për t’u dhënë njerëzve një kënaqësi të madhe.

Dëshira për të përsëritur këtë kënaqësi i mban njerëzit tek gjetjet e tyre, dhe u shtohet dëshira kur nuk hyjnë.

Pastaj kur njerëzit duan të largohen nga Facebook, atyre u mungon shumë kjo kënaqësi.

Fillojnë të ndjehen fajtorë, hyjnë sërishFacebook për t’u zbavitur dhe ndihen sërish e sërish keq.

Studiuesit thonë se kjo sjellje është një “cikël dështimi vetërregullues” që i mban njerëzit dhe i largon nga Facebook.

“Dhe fajësia për mosfunksionimin e mediave sociale është e dëmshme për psikikën”, thotë drejtuesi i këtij studimi Allison Eden, i Michigan State University. /albeu.com/

Shtuar më 05/08/2017, ora 23:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori