Shiu i meteorëve që mund të shihet nga toka
Pëlqej
Pjesë të një asteroidi që rrotullohen rreth diellit për qindra vjet mund të shihen këtë javë nga toka. Sipas agjensisë amerikane të hapesires (NASA), meteorët Quadrantid do flakërojnë në qiell kur të hyjnë në atmosferën e planetit tone me shpejtësi rreth 145 mijë kilometra në orë dhe do të digjen 80 kilometra mbi sipërfaqe.


Numrin me te madh te meteoreve do te kene mundesi ta shohin vezhguesit ne Azi. Gjatë këtij viti pritet që dy kometa dhe dy asteroidë do të vizitojnë Tokën. Një objekt famëkeq do te afrohet ne 10 janar, asteroidi Apofis, i cili mban emrin e perëndisë egjiptiane të errësirës. Midis Tokës dhe Apofisit do të ketë një distancë të mjaftueshme prej 15 milionë kilometrash. /albeu.com/

Shtuar më 03/01/2013, ora 09:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori