Shiu i meteorėve qė mund tė shihet nga toka
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pjesė tė njė asteroidi qė rrotullohen rreth diellit pėr qindra vjet mund tė shihen kėtė javė nga toka. Sipas agjensisė amerikane tė hapesires (NASA), meteorėt Quadrantid do flakėrojnė nė qiell kur tė hyjnė nė atmosferėn e planetit tone me shpejtėsi rreth 145 mijė kilometra nė orė dhe do tė digjen 80 kilometra mbi sipėrfaqe.


Numrin me te madh te meteoreve do te kene mundesi ta shohin vezhguesit ne Azi. Gjatė kėtij viti pritet qė dy kometa dhe dy asteroidė do tė vizitojnė Tokėn. Njė objekt famėkeq do te afrohet ne 10 janar, asteroidi Apofis, i cili mban emrin e perėndisė egjiptiane tė errėsirės. Midis Tokės dhe Apofisit do tė ketė njė distancė tė mjaftueshme prej 15 milionė kilometrash. /albeu.com/

Shtuar më 03/01/2013, ora 09:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.

Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.