Samsung kapet duke sabotuar testimin e paisjeve
Në fillim të këtij viti, Samsung u akuzua për nxitjen e rezultateteve gjatë testeve benchmark artificialisht (dhe fshehurazi) në telefonin e saj për të siguruar se do të dilte më mirë se konkurrenca.

Kompania mohoi se e kishte bërë qëllimisht këtë gjë, por skenari është përsëritur me lirimin e Galaxy Note3. Ars Technica ka vënë re sjelljen e çuditshme, ndërsa rishikimin e pajisjes, si dhe detajet pasqyrojnë polemikat origjinale, shkruan mobilenews.

Kur ekzekuton aplikacione popullore per testim, telefoni Samsung ne heshtje mundëson një regjim të veçantë të me shpejtësi te lartë, duke çuar në rezultatet që shkatërrojne konkurencen me pajisjet me specifikime të ngjashme. LG G2 përmban një procesor identik 2.3GHz Snapdragon 800 ndodhet brenda Note 3, për shembull, por ka diferenca te medha ne rezultatet e testimeve mes tyre. Hulumtimi i Ars Technica tregon se Note 3 bën një dallim shumë të madh në mes aplikacioneve benchmark dhe software të rregullt. /albeu.com/
Shtuar më 02/10/2013, ora 12:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori