Prezantohet harta 3D e Marsit (VIDEO)
Agjencia Kozmike Europiane (ESA - European Space Agency) dhe specialistët gjermanë të grafikës kompjuterike paraqitën një video, në të cilën shfaqeshin imazhe të Marsit nga lartësia e aparatit fluturues kërkimor "Mars Express".

Peisazhi tridimensional është modeluar në bazë të të dhënave reale të marra nga bordi i aparatit "Mars Express" dhe përsërit terrenin marsian me një saktësi rekord. Për krijimin e pamjes 3D shkencëtarët përdorën fotot e bëra nga aparati fotografik me rezolucion të lartë.
Shtuar më 29/10/2013, ora 17:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori