Pas fitores së Trump, Apple pritet të zhvendosë prodhimin e iPhone në SHBA
Kohët e fundit raportohet se Apple është duke iu kërkuar partnerëve të prodhimit që të zhvendosin prodhimin e iPhone në SHBA, thuhet sipas gazetës japoneze “The Nikkei”.

Sipas raportit, burimet pretendojnë se Apple ua ka kërkuar këtë Foxconn-it dhe Pegatron-it, dy kompanive prodhuese që janë përgjegjëse për prodhimin e iPhone.

Foxconn thuhet se është duke e shikuar mundësinë, përderisa Pegatron ka refuzuar për shkak të kostove të mëdha.

Sipas Nikkei, Apple e bëri këtë kërkesë për t’i zhvendosur prodhuesit në SHBA për shkak të fitores së Donald Trump në zgjedhjet e fundit.

Kjo pasi Trump pati sugjeruar mw herët Apple-në ta zhvendosë prodhimin në SHBA. /albeu.com/
Shtuar më 19/11/2016, ora 21:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori