Në Mars nuk gjendet gazi metan
Agjencia amerikane e hapësirës, NASA njofton se anjë gjurmë e gazit metan nuk është gjetur nga pajisja “Mars Curiosity” në Mars, duke pakësuar shpresat për gjetjen e kushteve për jetesë në planetin e kuq.


Gjatë tetë muajve të parë, “Mars Curiosity” e ka shfrytëzuar një lazer që të mbledhë mostra të ajrit, por deri më tash asgjë nuk është gjetur sa i përket metanit. Kjo i hedh poshtë vëzhgimet e mëparshme nga anijet kozmike dhe teleskopet e vendosur në tokë që gjenin sasi të metanitMars. /albeu.com/
Shtuar më 20/09/2013, ora 14:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori