Mercedes F 015 makina pa shofer (FOTO LAJM)

Mercedes-Benz ka prezantuar një projekt të makinës që do të lëvizë pa shofer. Mercedes-Benz F 015 ka debutuar për herë të parë në shfaqjen më të madhe në botë të elektronikës (CES).

F 015 është e përbërë nga katër ulëse, fuqizohet përmes hidrogjenit një bateri prej litiumi dhe joni dhe motorë elektrikë të cilët përbëjnë 134 kuaj-fuqi secili. Wshtë e ndërtuar nga fibrat e karbonit të përforcuar me plastikë dhe alumin, vetura ka rrota të larta çeliku, përderisa inxhinierët ishin në gjendje që ta ulin peshën e trupit të veturës për 40%, krahasuar me modelet e tanishme.

Modeli më i ri F 015 ka një sistem të gjerë të senzorëve që e lejon atë të monitorojë në mënyrë të përhershme gjithë zonën që e rrethon atë.

Kjo ju jep mundësi njerëzve që të ulen dhe të shijojnë udhëtimin. /albeu.com/
Shtuar më 06/01/2015, ora 16:05

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori