McAfee publikon domainat e rrezikshëm
McAfee
McAfee publikoi raportin mbi domainet e dëmshëm dhe të rrezikshëm. Sipas këtij raporti, gati gjysma e faqeve që vizitojmë çdo ditë janë të rrezikshme. Në total, 6,2 % e faqeve të internetit këtë vit rezultojnë të rrezikshme, përkundër 5.8%-shit të vitit të kaluar.

Numri më i madh i faqeverrezikshme kanë shtesën e .vn të Vietnamit, të cilat përbëjnë 59% të të gjitha faqeve të kësaj kategorie, e ndjekur nga .com me 56%, që do të thotë se më shumë se gjysma e faqeve me .com në fakt përbëjnë rrezik për kompjuterin tuaj.

Raporti i McAfee gjithashtu njoftoi se domainat më të sigurtë janë ata që mbarojnë me shtesën .jp (Japoni). (albeu.com)
Shtuar më 01/11/2010, ora 09:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori