Kush do t'a prodhoj NEXUS 5?
LG Nexus 5
Ne kemi pare disa pajisje te mahnitshme nga Sony, Samsung, HTC kete vite, por mbeshtetsit e Android jane ende ne pritje per te pare se qfare ka planifikuar Google per vitin 2013 ne lidhje me linjen e smartfoneve NEXUS, shkruan portali teknologjik Aldroid.net.

Pritjet jane te medha kur eshte fjaja per pajisjet NEXUS, te tilla me nje qmim te arsyshem,dhe me perditsime ne kohe te sistemit operativ Android nga Google. Shumica preferojn pajisjet nexus per shkak te sistemit Android te paster.

Pajisjet Nexus jan shitur direkt pa kontrat nga Google Play Store dhe inxhineret e google jane pergjegjes per leshimin e perditsimeve.Shqetsimi i vetem per pajisjet Nexus eshte hardware. Pajisja e pare Nexus ishte e prodhuar nga HTC, Samsung me Nexus S e beri mjaft popullor linjen Galaxy Nesux si dhe me tabletin Nexus 10,ndersa Asus mori nje shans per te ndertuar tabletin Nexus 7. Dhe sigurishte se fundmi LG ka prodhuar smartfonin e fundit nga linja Nexus,Nexus 4.

Kur bie fjala per Nexus 5, pytja ne mendjen e te gjitheve eshte “Cili prodhues ka potencialin e nevojshem per smartfonin e ardhshem NEXUS?

LG
LG ka pasur shum pajisje te medha ne oferte viteve te fundit me Optimus 4X HD dhe Optimus G,por ndaloi kur i erdhi mundsia e prodhimit te Nexus 4.Kompania u perball me presionin e ndjekur nga suksesi i Samsung Galaxy Nexus,dhe mori te drejten nga Google per Nexus 4.Pas te gjitha,te gjithe u dashuruan me kete pajisje me specifikacione te larta dhe me qmim te arsyshem gati sa gjysma e qmimit te smartfonave tjere.Verzioni prej 8GB me 5.5 GB memorie te lire ,lente shum per te deshiruar por me verzionin prej 16GB gjithqka ishte perfekte.

Pritja dhe popullariteti e nje experience te paster Android u arrit shum shpejt me faktin se Nexus 4 u shit mjaft shpejt duke quar Google ne mungesa furnizimi.Keto probleme duket se kan kaluar dhe Nexus 4 ende eshte nje nga smartfonet me te mire ne treg.Me kete sukses nuk eshte e veshtir te thuhet se Google dhe LG po mendojn per nje tjeter pajisje NEXUS.Ne fakt,ne qofte se thashethemet jane te verteta,kjo pikerisht do te ndodh.

Qka mund te presim nga LG NEXUS 5? Nese specifikat e Nexus 4 ishin te ngjashme me LG Optimus G,ne mund te presim Nexus 5 te jete i ngjashem me LG Optimus G Pro.Nje Ekran 5-inch me 1080p.quad-core procesor Snapdragon 600 dhe me verzionin 16/32GB memorie te brendshme.Gjithashtu e nevojshme eshte edhe bateria e levizshme (mund te nderrohet) dhe MicroSD Slot.

Me Nexus 5 Google synon qe te jete serish ne maje te teknologjise.

MOTOROLA
Sa i perket Motorolas nga shqetesimi lind pytje sa a duhet ti jepet mundsia per te prodhuar nje paisje NEXUS? Pse nuk eshte bere kjo gje deri tash?
Edhe pse nje nga qellimet e Googles pas blerjes se Motorolas ishte per te forcuar portofolin e saj, shume prej nesh mendonin apo ndoshta shpresonim se Google eshte duke shikuar per te bere nje kercim ne prodhimin hardwerik.

Mototorola dhe Google X Phone kane qene mjaft te perfolura kohet e fundit.Pritjet kan qene te medha nga Google per zhvillimin e nje smartfonin. Ka pasur shum mendime rreth kesaj pajisje.Nese nuk do kemi Google X Phone ather do te kete telefon tjeter nga linja Nexus Motorola.

Qfare mund te presim nga nje smartfon Nexus i prodhuar nga Motorola? Nje bateri e madhe, nje smartfon i ndertuar mire qe i reziston reniet. Nje ekran 4.3 inch dhe 4.7 inch dhe specifika tjera qe duhet te perputhen me smartfonet e tjere te prodhuar nga Motorola.
Shtuar më 06/05/2013, ora 20:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori