Kujdes! Në lojrat Google Play fshihen reklama pornografie
Pëlqej
Reklama dhe imazhe pornografike janë zbuluar së fundmi në aplikacionet e lojrave të fëmijëve për celularët, të cilat janë shkarkuar qindra mijëra herë nga faja zyrtare Google Play.

Më shumë se 60 aplikacione lojrash u zbuluan të infektuara me reklamat virusale që instalonin imazhet për të rritur në celularët e fëmijëve përdorues.

Virusi i mbiquajtur AdultSëine, nxirrte reklamat pornografike në mes të video-game dhe në disa raste nxiste përdoruesit të klikonin faqe të rreme anti-virusesh, shkruan Sot.

AdultSëine përdoret gjithashtu për të vjedhur të dhëna deh për pirateri kibernetike.

Grupi i sigurisë Check Point, të cilët zbuluan virusin, thanë se AdultSëine ishte një virus shumë insistues që shkaktonte stres emocional dhe mashtrim financiar.

Pas raportimeve Google ka fshirë programet e infektuara dhe ka bllokuar dërguesit e tyre.

"Kemi hequr aplikacinet në fjalë nga Google Play, dhe kemi bllokuar llogaritë e dërguesve të tyre. Ne do të vazhojmë të kontrollojmë dhe të paralajmërojmë përdoruesit për instalimet e tyre të pavullnetshme. Falenderojmë Check Point por ndihmën". Edhe vitin e kaluar një zemëratë e gjerë publike u shkatua kur disa video makabre ishin etiketuar me personazhe të njohur të filave për fëmijë si Derkuca Peppa.

Dhjetë aplikacionet kryesore të infektuara me AdultSëine, ishin shkarkuar më shumë se 100,000 herë dhe përfshinin lojrat Addon Sponge Bob, Five Nights Survival Craft, Mcqueen Car Racing, Addon Pixelmon, CoolCraft PE, Exploration Pro WorldCraft, San Andreas City Craft, Subëay Banana Run Surf, Exploration Lite : Wintercraft. /albeu.com/

Shtuar më 26/01/2018, ora 11:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori