Kompjuteri më i fuqishëm në botë krijohet në SHBA
Laboratori Kombëtar “Oak Ridge”, shpalli prodhimin e një superkompjuteri të quajtur “Summit”, që ka aftësinë llogaritëse “më të fuqishme në botë”.

Laboratori tha se superkompjuteri mund të arrijë një numër maksimal prej 200 mijë trilionë llogaritjesh në sekondë.

Më përpara, superkompjuteri i Kinës “Sunway TaihuLight” zinte vendin e parë me një kapacitetet maksimal prej 125 mijë trilionë llogaritje në sekondë, shkruan Sot.

Sekretari amerikan i Energjetikës, Rick Perry, tha se superkompjuteriSummit” do të ketë ndikime të mëdha në studimet për energjinë, kërkimet shkencore, konkurrueshmërinë e ekonomisë dhe sigurinë kombëtare. /albeu.com/
Shtuar më 12/06/2018, ora 15:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori