Kodak i jep fund prodhimit tė aparateve fotografike
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Brenda gjashtė muajve kompania e famshme e prodhimitaparateve fotografike do ti japė fund prodhimit tė tyre. Eastman Kodak dhe kompaninė e tij nė vitin 1975 shpiku kameran dixhitale por kriza financiare po detyron qė emri “Kodak” tė mbetet tani njė histori.

Kompania do tė japė licencat e saj pėr firma tė tjera qė janė aktive nė prodhimin e aparateve tė tilla.

Kodak, i cili muajin e kaluar bėri kėrkesė pėr falimentim, ka humbur thuajse 90% tė vlerės qė kishte nė vitin 2011-tė.

Aparati i parė dixhital fotografik tė funksiononte u ndėrtua nga inxhinieri i Kodakut, Steven Sasson nė vitin 1975. Aparati peshonte 3.6 kg dhe kishte njė cilėsi fotoje 0.01 megapiksel. /albeu.com/
Shtuar më 13/02/2012, ora 11:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.