Kodak i jep fund prodhimit të aparateve fotografike
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Brenda gjashtë muajve kompania e famshme e prodhimitaparateve fotografike do ti japë fund prodhimit të tyre. Eastman Kodak dhe kompaninë e tij në vitin 1975 shpiku kameran dixhitale por kriza financiare po detyron që emri “Kodak” të mbetet tani një histori.

Kompania do të japë licencat e saj për firma të tjera që janë aktive në prodhimin e aparateve të tilla.

Kodak, i cili muajin e kaluar bëri kërkesë për falimentim, ka humbur thuajse 90% të vlerës që kishte në vitin 2011-të.

Aparati i parë dixhital fotografik të funksiononte u ndërtua nga inxhinieri i Kodakut, Steven Sasson në vitin 1975. Aparati peshonte 3.6 kg dhe kishte një cilësi fotoje 0.01 megapiksel. /albeu.com/
Shtuar më 13/02/2012, ora 11:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. 

Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit

Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit