Kina dhe Rusia vendet që “sulmojnë” më shumë SHBA-në
Cilët janë armiqtë më të mëdhenj të SHBA-së? Një raport mbi sulmet kibernetike tregon se sulmet më të mëdha për spiunazh ekonomik ndaj kompanive amerikane i ndërmarrin njerëz nga Rusia dhe Kina.

Raporti thekson se disa persona nga Kina dhe shërbimi sekret i Rusisë janë ata që sulmojnë më shpesh kompanitë amerikane.

Sulmet kibernetike janë vazhdimisht një kërcënim për ekonominë amerikane” thotë Robert Bruant, i kundëer0intiligjencës amerikane. Vitin e fundit më shumë se 100 kompani amerikane janë rrezikuar nga këto sulme.

Kina dhe Rusia janë autorët më aktive të cyber-spiunazhit ekonomik kundër kompanive të SHBA-së, një raport i zbulimit amerikan thotë.

Kina dhe Rusia kanë mohuar një gjë të tillë.

Edhe gjiganti i motorëve të kërkimit, Google, thotë se ka humbur informacione nga sulmi i hakerave kinezë gjatë vitit 2010. /albeu.com/
Shtuar më 05/11/2011, ora 19:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori