Japonia në 2020 do të prodhojë makinë fluturuese
Japonia ka filluar punimet e projektit të automjetit fluturuese që planifikon të prodhojë në vitin 2020">2020, transmeton Anadolu Agency.

Sipas mediave vendase, 20 kompani në mesin e të cilëve edhe Uber, Japan Airlines, Airbus, Boeing, NEC, Toyota, ANA dhe Yamatodo po përgatisin udhërrëfyesin për projektin e automjetit fluturues.

Theksohet se Ministria japoneze e Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë për vitin e ardhshëm ka ndarë buxhet prej 40,4 milionë dollarë për sektorin privat për të mbështetur prodhimin e baterive me performancë, motorëve dhe pajisjeve tjera që do të përdoren tek automjeti fluturues.

Në kuadër të projektit pritet që automjeti fluturues të futet në treg në vitin 2020">2020. /albeu.com/
Shtuar më 26/08/2018, ora 13:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori