Ja çfarë mori me vete raketa që shpërtheu ne Qendrën Hapësinore të SHBA-ve
Fatmirësisht shpërthimi i raketës “Falcon 9” dy ditë më parë nuk shkaktoi asnjë viktimë, por dëmet materiale ishin të konsiderueshme për dy miliarderët e përfshirë në këtë incident, Elon Musk dhe Mark Zuckerberg.

Raketa kishte në bord satelitin “Amos 9” të Facebook dhe plani ishte që ta lëshonte atë në orbitë ditën e shtunë.

Ky satelit do të ofronte internet për 14 vende të varfra në Afrikë dhe Zuckerberg do ta njoftonte këtë nga ky kontinent.

Por shpërthimi hodhi në erë jo vetëm raketën e Elon Musk, padronit të SpaceX, Teslas dhe SolarCity, por edhe planet e Mark Zuckerberg për të lidhur me internet afrikanët.

Dëmi që iu shkaktua Facebook nga hedhja në erë satelitit Amos 9 përllogaritet në rreth 200 milionë dollarë nga kompania dhe Zuckerberg nuk mund të fshihte zhgënjimin.

“Tani që ndodhem në Afrikë jam thellësisht i zhgënjyer që shpërthimi i Falcon 9 të SpaceX shkatërroi satelitin tonë , që do të siguronte internet dhe lidhte kaq shumë njerëz në këtë kontinent”, shkruan në profilin e vet në Facebook, Mark Zuckerberg.

Postimi i tij është lexuar si një fajësi e përgjegjësi e hedhur mbi kompaninë e Elon Musk dhe ky i fundit ka reaguar në një tjetër rrjet social.

Shpërthimi i raketës “Falcon 9” ka nisur në depozitën e oksigjenit dhe shkaqet janë të panjohura deri më tani. Më shumë do të mësohet në vazhdim”, shkroi menjëherë Elon Musk në Twitter.

Vetë Musk ka humbur 390 milionë dollarë nga incidenti në fjalë, ku përfshihet dëmi materiale nga shkatërrimi i raketës dhe rënia e aksioneve në bursa të kompanive të tij, Tesla, SolarCity dhe SpaceX. /albeu.com/

Shtuar më 02/09/2016, ora 19:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori