HMS Dragon, anija luftarake më e përparuar në Britani
Me një dragua të kuq si shprehje për krenarinë, kjo është anija luftarake më e përparuar teknologjikisht e Marinës Mbretërore. Anija është mjaft e armatosur dhe do të jetë në gjendje të shmangë sulme të shumta dhe të njëkohshme me shpejtësi supersonike.

Dhe sistemi i saj i mbrojtjes i quajtur Sea Viper, i cili është shumë i sofistikuar, është dizajnuar për të rrëzuar të gjitha llojet raketave.

Anijes do t'i duhet t'i nënshtrohet edhe disa testeve të tjera përpara se të deklarohet gati për veprim. Ditën e djeshme u mblodhën shumë njerëz për të mirëpritur anijen prej 7,500 ton si ajo po lundronte në Portsmouth. /albeu.com/
Shtuar më 01/09/2011, ora 15:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori