Hëna ka atmosferë
Sonda e NASA-s, LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) zbulon se në Hënë ka atmosferë me dendësi të rrallë (por që duhet marrë në konsideratë) dhe plot mistere.

Sonda u nis natën mes 3 dhe 4 shtatorit dhe misioni i saj (nga vetë emri) do të jetë studimi i atmosferës së Hënës që sipas parashikimeve të shkencëtarëve më optimistë, do të jetë elementi kyç i mundësisë për të vendosur koloni njerëzore atje…në një të ardhme të largët. Atmosfera hënore u kishte shpëtuar syrit të shkencëtarëve për shkak të dendësisë së vogël të saj, vetëm 1 milion molekula për centimetër/katrorë, ndërkohë që në tokë, në të njëjtin volum janë përqendruar 10 miliard molekula. /albeu.com/
Shtuar më 04/09/2013, ora 13:30
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori